244-й семінар ENMC 23 Липня, 2019 Событие, Статьи

244-й семінар ENMC* відбувся з 10 по 12 травня 2019 р. і зібрав представників пацієнтів та експертів нервово-м’язових захворювань з Європи та Сполучених Штатів для обговорення скринінгу новонароджених (НС) щодо спінальної м’язової атрофії (СМА). Метою цього семінару було синтезувати наявну в даний час інформацію про технічні, етичні, економічні та практичні аспекти НС, а також визначити розрив у наших поточних знаннях щодо ідентифікації пацієнтів та передачі діагнозу та лікування після НС.
Спінальна м’язова атрофія (СМА) є генетичним розладом з аутосомно-рецесивною трансмісією, що характеризується альфа-дегенерацією рухового нейрона в спинному мозку. Це є основною генетичною причиною дитячої смертності і вже давно вважається невиліковною хворобою. СМА класифікується за трьома основними типами залежно від початку і досягнутих вмінь для типу I (найбільш важка форма, ніколи не сидить) типу II (ніколи не ходить) і типу III (здатних ходити, проте із втратою навичок в подальшому житті). SMN1 є геном, що відповідальний за захворювання у всіх типах СМА, більше 90% випадків СМА показують відсутність обох копій гена. Високогомологічний ген паралог SMN2, вважається фенотиповим модифікатором, і кількість копій (від 1 до 5) добре корелює (але не зовсім) з фенотипами (1).
Нещодавно в журналі New England Journal of Medicine (2-3) опубліковано дві статті, що описують дві успішні стратегії лікування. Це відбувається в контексті кількох перспективних інших випробувань, які свідчать про те, що картина перетікання хвороби безсумнівно змінюється.
Єдиним методом лікування, який зараз схвалено для СМА, є Nusinersen (Spiranza®) від Biogen, який був схвалений EMA 1 червня 2017 року. Інші лікарські засоби в клінічній розробці: RG7916 від Roche. Всі дані дотепер збігаються, показуючи, що чим раніше проводиться лікування, тим це є ефективніше. З цієї точки зору, передсимптомне лікування є набагато ефективнішим, ніж післясимптомне, що було оцінене за даними клінічного випробування Nurture у досимптомних дітей СМА, що стало першим досвідом у цьому напрямку.
Більш того, критерії (8) консенсусу для включення СМА в програми НС практично не виконуються (5), хоча кілька програм НС тривають (5-7).
Під час семінару були представлені різноманітні програми СМА НС, що проходять або готуються, а також їхні різні методи (методика, підтримка, згода батьків, схема скринінгу).
Представники фармацевтичних компаній представили свої дані щодо поточних методів лікування та випробувань у пацієнтів, що знаходяться у передсимптомному стані. Обговорювався медико-економічний аспект НС і передсимптомного лікування, а також етичне бачення НС з презентацією досліджень щодо бачення НС у загальній популяції.
Асоціації батьків поінформували про стан доступу до лікування та випробувань у своїх країнах, прогрес у сфері НС та їхні очікування від НС. Вони також висловили свої очікування щодо медичної комунікації, яка стосується хвороби, чи є вона попереджувальною чи післясимптомною. Вони висунули ідею видати рекомендації та керівні принципи для країн, які хотіли б розвивати в себе НС.
Питання лікування та, зокрема, час, необхідний для лікування відповідно до кількості копій, є важливим і вимагає додаткових доказів. Створено робочі групи для надання необхідних даних для цих рішень. Це включає роботу з кількісної оцінки числа копій, літератури про пацієнтів з 4 копіями SMN2, а також рекомендацій щодо передового досвіду для НС та створення європейського реєстру визначених пацієнтів під час НС.
Повний звіт буде надруковано в журналі Neuromuscular Disorders.

Джерело: https://www.enmc.org/download/newborn-screening-in-spinal-muscular-atrophy/

*Учасники: Проф. Е. Бертіні (Італія), Д-р Ф. Бомер (Бельгія), Проф. А.Бургес (США), Д-р Т. Дангулофф (Франція/Бельгія), Д-р М. де Лемус (Іспанія), Д-р В. Фарвелл (США), пані О. Германенко (Росія), Д-р К. Горні (Швейцарія), пан М. Гілігсманн (Нідерланди), пан М. Хьорт (Фінляндія), пан І. Каусар (Великобританія), Проф. В. Мюллер-Фельбер (Німеччина), Д-р Л. Уілладе (Франція), п. К. Ручинський (Польща), Проф. Л. Сервас (Франція/Бельгія), Д-р Д. Tiзіано (Iлія), Д-р Е. Тіззано (Іспанія), Д-р П. Янг (Великобританія)

Відсилки:
1. Calucho M, Bernal S, Alias L, et al. Correlation between SMA type and SMN2 copy number revisited: An analysis of 625 unrelated Spanish patients and a compilation of 2834 reported cases. Neuromuscular disorders : NMD. 2018;28(3):208-215.
2. Finkel RS, Mercuri E, Darras BT, et al. Nusinersen versus Sham Control in Infantile-Onset Spinal Muscular Atrophy. The New England journal of medicine. 2017;377(18):1723-1732.
3. Mendell JR, Al-Zaidy S, Shell R, et al. Single-Dose Gene-Replacement Therapy for Spinal Muscular Atrophy. The New England journal of medicine. 2017;377(18):1713-1722.
4. Wilson JMG, Jungner G, Organization WH. Principles and practice of screening for disease. World Health Organization. 1968.
5. Chien YH, Chiang SC, Weng WC, et al. Presymptomatic Diagnosis of Spinal Muscular Atrophy Through Newborn Screening. The Journal of pediatrics. 2017;190:124-129.e121.
6. Kraszewski JN, Kay DM, Stevens CF, et al. Pilot study of population-based newborn screening for spinal muscular atrophy in New York state. Genetics in medicine : official journal of the American College of Medical Genetics. 2018;20(6):608-613.
7. Boemer F, Caberg J-H, Dideberg V, et al. Newborn screening for SMA in Southern Belgium. Neuromuscular Disorders. 2019.
8. Serra-Juhe C, Tizzano EF. Perspectives in genetic counseling for spinal muscular atrophy in the new therapeutic era: early pre-symptomatic intervention and test in minors. European journal of human genetics : EJHG. 2019.